bahçe ilaçlama

Bahçe İlaçlama

Bahçe İlaçlama

Bahçeli evlerin, iş yerlerinin en büyük düşmanlarından biri haşerelerdir. Haşereler, fare, sıçan, sincap gibi kemirgenler ve birçok böcek tarafından taşınan mikroorganizmalardır ve pek çok insanın, hayvanın hastalığına sebep olur. Hastalıklar çeşitli alerjik reaksiyonlar göstermesinin yanı sıra, tarih boyunca sıtma, veba gibi ölümcül boyutlara da ulaşmıştır, bu yüzden haşerelerle mücadele etmek önemlidir. Bu mücadelenin başında da Bahçe ilaçlama gelmektedir.

Bahçe ilaçlama teknikleri, geçmişten günümüze oldukça gelişmiştir. Teknolojinin de gelişimiyle daha etkili, kısa zamanda daha büyük alanlarda gerçekleşecek niteliğe ulaşmıştır. Her noktada, farklı böcek türleri de göz önünde bulundurularak çeşitli bahçe ilaçlama teknikleri ve ilaçları kullanılmakta, bu da etkiyi oldukça artırmaktadır. Örneğin fare, sıçan gibi kemirgenler için yapılacak ilaçlama ile, hamam böceği, kırkayak gibi böcekler için yapılan ilaçlama farklıdır. Etkili olması bakımından bahçe ilaçlamada bu hususlara dikkat etmek gerekir.

Bahçeler bitki ve hayvanların ortak yaşam alanlarının olmasının yanı sıra, evler de bahçeden ulaşabilecek zararlı organizmaların tehdidi altındadır. Bu yüzden bahçe ilaçlama konusuna önem vermek gerekir.

Bahçe ilaçlaması yapmadan önce, alandaki böcek türlerinin tespit edilmesi gerekir. Tespit edilen türe göre ilaçların belirlenmesi, dozlarının ayarlanması gerekir.

Bahçe ilaçlamasının yapım aşamaları ve uygulama sıklığı bir diğer önemli unsurlardan biridir. Profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalı, bölgedeki çiçek ve ağaç türündeki bitkilere kesinlikle zarar verilmemelidir.

Bu işlemleri uygularken, zararlı mikroorganizmalar dışındaki hiçbir hayvana da zarar verilmemesine dikkat edilmelidir.

Bahçe ilaçlamasında kullanılan ilacın dozu, kullanılacak alan için uygunluğu ziraat mühendisleri gibi profesyonel kişiler tarafından belirlenmelidir. İlacın oranı iyi ayarlanamazsa, ilaç bitki ve hayvanlara zarar verebilir.

Bahçe ilaçlaması yapılırken, etrafta ilaçlamayı yapan kişiler dışında kimse bulunmamalı ve ilaçlamayı yapan kişiler maske gibi kendilerini koruyacak ekipmanları mutlaka kullanmalıdır.

Bahçeler, sürekli sulanan ve nemli olan haşerelerin barınma mekanıdır ve ilaç belirli zaman sonra etkisini kaybedebilir. Bu yüzden bahçe ilaçlama belirli periyodlarla yapılmalıdır.

Sağlığı tehdit eden, hastalıklara sebep olan haşerelerden, üreyip çoğalmadan kurtulmak için bahçe ilaçlama konusuna önem verilmeli ve uzman ekiplerden mutlaka hizmet alınmalıdır.