dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon

DEZENFEKSİYON HİZMETLERİ

 

Mikroorganizmalar, çevremizde her alanda kendilerine yaşam alanları yaratırlar. En çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biri olan evlerimizde veya iş yerlerimizde birçok mikroorganizma yer alır. Aklımıza gelebilecek her türlü eşyada yer alan bu mikroorganizmaların bazıları hastalık yapıcı özelliğe sahiptir. Hastalık yapıcı mikroplardan kurtulmanın en iyi yolu dezenfeksiyon işlemidir. Dezenfeksiyonların şüphesiz en çok kullanıldığı yer hastanelerdir. Özellikle tıbbi ve cerrahi müdahalelerin yapıldığı alanların mikroorganizmalardan arındırılmış olması son derece büyük önem taşır. Sadece hastaneler değil; evlerde, ofislerde, insanların bulunduğu ortamlarda patojen mikroorganizmaların varlığı istenmeyen bir durumdur. Bu mikroorganizmaların yaşamalarını ve  çoğalmalarını önlemek adına dezenfeksiyon işleminin uygulanması hayati öneme sahiptir.

 

DEZENFEKSİYON NEDİR ?

 

Dezenfeksiyon, cansız maddeler üzerinde yer alan patojen mikroorganizmaların ortamdan uzaklaştırılması ve tamamen yok edilmesi işlemidir. Bu işlem uygulanırken kimyasallardan oluşan dezenfektanlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra sadece dezenfektanlar değil dezenfeksiyon için kullanılan başka yöntemler de vardır. Bunun en çok kullanılan yöntemi su ısıtma yöntemidir. Isıtma yöntemi sayesinde dezenfektanların yol açtığı insan sağlığına ve çevre kirliliğine sebep olan olumsuzluklar minimize edilmektedir. Bu ısıtma yöntemi 75 ile 100 santigrat derece aralığında yeterli neme sahip ortamlarda ısıtılarak yapılmaktadır.

 

Dezenfeksiyon İşleminde Uygulanan Yöntemler

 

  1. Isı Uygulaması ile Dezenfeksiyon

       Bu yöntem evlerde en çok uygulanan yöntemlerdendir. Büyük ölçekli uygulamalarda kullanılması tavsiye edilmez. Suyun 15-20 dakika kadar kaynatılması ile patojen mikroorganizmaların ölmesi amaçlanır. Burada, mikroorganizmanın ısıya karşı gösterdiği direnç, uygulanan sıcaklığın derecesi, ortamdaki basınç ve süre büyük önem taşımaktadır.

 

  1. UV Işınları Uygulaması ile Dezenfeksiyon

Lokal olarak oldukça etkili olan bu yöntemin temas süresi kısadır. Bu işlem ile yüksek miktarda enerjiye ihtiyaç duyulur ve pahalı ekipmanların kullanılması gereklidir.

 

  1. Kimyasal Kullanılması ile Dezenfeksiyon

Bu yöntemde kullanılan kimyasallar; klor, iyot, brom ve hidrojen peroksit gibi halojenlerdir.

 

Bazı mikroorganizmalar insan sağlığına verdiği zararlardan ötürü bazı hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu hastalıklardan ve zararlardan kaçınmak için mikroorganizmaların bulunduğumuz ortamdan uzaklaşması gerekmektedir. Bu uzaklaşmanın sağlanması için dezenfeksiyon ve sterilizasyon gibi yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin genellikle aynı olduğu düşünülmektedir fakat bu iki yöntem kendi aralarında değişiklik göstermektedir. Örnek verecek olursak dezenfeksiyon işlemini bulunduğumuz ortamdaki cansız olan nesnelerde, eşyalarda, belirli yüzeylerde insan sağlığına zararlı olan mikroorganizmaları o ortamdan uzaklaştırmak ya da tamamıyla yok etmek için kullanırız. Sterilizasyon işleminde ise bu noktada dezenfeksiyon ile arasındaki en büyük ayrım sterilizasyonun bulunduğumuz ortam içerisindeki tüm mikroorganizmaların yok edilmesi için kullanılmasıdır. Aynı zamanda dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemleri genel olarak arındırmak için kullanılır. Firmamız dezenfeksiyon ve sterilizasyon konusunda oldukça büyük bir tecrübeye sahiptir. Dezenfeksiyon işlemlerimizde son derece kaliteli malzemeler kullanarak insan sağlığına zarar vermeden dezenfeksiyon işlemlerinizi gerçekleştirmekteyiz. Sizler de eğer bulunduğunuz ortamın dezenfeksiyonunu sağlamak istiyorsanız firmamız ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.