fare ilaçlama

FARE İLAÇLAMA

Fare İlaçlama

Fareler kemiksiz yapıda olan esnek tip olarak adlandırılmış memeli hayvanlardır. Her çeşit delik ve boşluktan bu esneklikleri sayesinde girip çıkabilirler. Keskin dişlere sahiptirler. Bu yüzden taş, plastik ve tahta gibi sert cisimleri kemirebilirler. Kulak yapıları ise oldukça hassastır. Kendilerine en uzak olan mesafedeki sesleri bile duyabilirler.

Genellikle kirli alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Türlerine bağlı olarak ise yaşam bölgelerinde farklılık görülebilir. Fareler neredeyse her çeşit besini tüketebilirler. Sindirebilecekleri her madde onlar için besin kaynağı sayılır.

Fareler insan yaşam ortamlarına da esneklikleri sayesinde istenmeyen bir şekilde dahil olabilirler. Bu sebeple insanlar bazı fare ilaçlama yöntemleri geliştirmiştir. Bu ilaçlama yöntemleri hem maddi hem manevi açıdan insanlar için önem taşır. Çünkü fareler insan yaşam ortamlarına zarar verebilirler.

Farelerden kurtulmak için geleneksel yöntemler ne kadar var olsalar da her zaman başarılı sonuç vermezler. Bu sebeple sağlık bakanlığının onayından geçen yasal firmalar fare ilaçlama işlemini yapmalılardır.

Fare ilaçlama profesyonellik gerektiren bir konudur. Geçmişten bugüne kadar insanlar kendi çaplarında yöntemler bulmuşlardır ve halen daha buluyorlar. Fakat bu yöntem geçici çözüm sağlamadığı için fare ilaçlama yöntemine başvuruluyor.

Kokulu fare ilaçlama uygulamaları ilaçlama çeşitlerinin en etkili biçimidir. Kemirgenlerin tamamen ortamı terk ettiklerinden emin olmak adına yapılan en etkili ve kuvvetli yöntem budur. Bu fare ilaçlama yönteminde farelerin oksijen almaları önlenir ve sinir sistemlerinin bozulması sağlanır. Bu sayede kesin çözüm elde edilir.

Diğer fare ilaçlama yöntemi ise sıvı ilaçlamalardır. Bu ilaçlama yönteminde de kokulu olması şarttır. İlaçlamadan önce ortamda eğer varsa gıdalar alınmalı veya ağızları kapatılmalıdır. İlacın teması halinde bireyler kokudan dolayı solunum yolları rahatsızlıkları ile karşılaşabilirler. Sıvı ilaçlamada amaç fareyi kokuyla etkileyip ortaya çıkmasını sağlamak daha sonrasında etkisiz hale getirmektir. Fakat bireylerin oldukça dikkatli olması gerekir.