hamam böceği ilaçlama

HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA

HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA

 

Dünya genelinde 4500 türü bulunan hamam böcekleri ülkemizde 23 tür bulunduğu bilinmektedir. Karbonifer döneminden günümüze yaklaşık 350 milyon yıl önce ortaya çıktığı bilinmektedir. Kutuplar dışında tüm dünyanın her yerine  farklı türleri görülmektedir. Ülkemizde konutlarda iş yerlerinde yaşam alanlarında en çok görülen ve sorun yaratan 4 türü bulunmaktadır.

 

HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA NEDEN ÖNEMLİDİR ?

 

Hamam böcekleri bakteri virüs hastalık yapıcı patojenleri vektörlüğünü yapmaktadırlar. Mekanik vektörlük yapmaktadırlar. Vücutlarına ayaklarına ağızlarına bulaşan virüs bakteri mantar vb. hastalık yapıcı patojenleri insan gıdalarına bulaştırma özellikleri bulunmaktadırlar.

Dizanteri , hepatit  gibi hastalıkların patojenlerinin ve bazı bağırsak parazitlerinin vektörlüğünü yaptığı bilinmektedir. İnsan sağlığı açısından riskli durumlara sebep olacak mikro organizmaları taşıyabilmektedirler.

Yapılan bilimsel araştırmalarda konutlarında hamam böcekleri bulunan ailelerin çocuklarında alerji ve astım görülme olasılığı yüksektir. Ortamam bıraktıkları parçalar ve kabuklar çocuklar üzerinde alerji ve astım rahatsızlığına sebep olabilirler.

 

HAMAM BÖCEĞİ NASIL ÇOĞALIR ?

 

Hamam böcekleri yarı başkalaşım (hemimetabol ) göstermektedirler.

 Yarı başkaşım nedir : yumurtadan çıkan nimf birey kanatları tam çıkmaz. Erginliğine ulaştığında kanatları oluşmaktadır yumurtadan çıkıp erginliğe ulaşma süresinde vücut üzerinde oluşan değişikliğe yarı başkalaşım denir. Hamam böcekleri deri değiştirebilirler.

 

Yumurta – nimf  ve ergin dönemi olarak 3 yaşam evresine sahiptir.

 

HAMAM BÖCEKLERİ NEREDE SAKLANIR ?

Hamam böceklerin yaşam alanları genelde insanların ulaşamayacağı yerlerdir. Kapı pervazlarında çekmece menteşelerin iç kısmında fırınların motor kısımlarına buzdolap ların motor kısımlarına yerleşip yumurta paketleri bırakmaktadırlar. Türüne bağlı olarak nemli ılık yerlerini tercih ederken alman hamam böcekleri sıcak ve kuru yerleri tercih ederler.

 

HAMAM BÖCEĞİ TÜRLERİ ?

Ülkemizde 23 tür hamam böceğin var olduğu bilinmektedir. Ülkemizde halk sağlığı açısından yaygın bazı türler. Yaşam alanlarımızda en çok gördüğümüz 4 tür vardır

 

  1. Amerikan hamam böceği
  2. Doğu oriental hamam böceği ( Karafatma)
  3. alman hamam böceği (kalorifer böceği)
  4. kahve rengi şeritli hamam böceği

 

HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA NASIL YAPILIR ?

 

Hamam böceği ilaçlama yöntemleri alanın büyüklüğü hamam böceği türüne bağlı olarak değişmektedir. Profesyonel ekip arkadaşlarımız hamam böceği türünü tespit ettikten sonra gerekli uygulamaları yapmaktadır.

Sıvı ilaçlama en çok kullanılan yöntemlerden biri olsada ortam koşullarına ve haşerenin yoğunluğa bağlı olarak kokulu böcek ilaçlama yada kokusuz böcek ilaçlama yöntemleri bulunmaktadır. KONFOR İLAÇLAMA olarak hamam böceği ilaçlamada 15 yıllık tecrübe hamam böceklerini yaşam alanlarınızdan uzaklaştırmaktayız. korsan firmalar tarafından bilinçsizce yapılan ilaçlamalar etkili olmamakla birlikte zehirlenme vakaları olabilmektedir.

Haşere ilaçlama firmaası seçerken mutlaka sağlık bakanlığı yetki belgelerine sahip firmaları tercih etmelisiniz.

Hamam böceği ilaçlama hizmetimizden faydalanmak için iletişime geçip Garantili böcek ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.