Kalorifer Böceği İlaçlama

Kalorifer böcekleri bakteri virüs hastalık yapıcı patojenleri vektörlüğünü yapmaktadırlar. Mekanik vektörlük yapmaktadırlar. Vücutlarına ayaklarına ağızlarına bulaşan virüs bakteri mantar vb. hastalık yapıcı patojenleri insan gıdalarına bulaştırma özellikleri bulunmaktadırlar. Dizanteri , hepatit  gibi hastalıkların patojenlerinin ve bazı bağırsak parazitlerinin vektörlüğünü yaptığı bilinmektedir. İnsan sağlığı açısından riskli durumlara sebep olacak mikro organizmaları taşıyabilmektedirler.

Kalorifer Böceği İlaçlama Nasıl Yapılır?

Kalorifer Böceği İlaçlama yöntemleri alanın büyüklüğü hamam böceği türüne bağlı olarak değişmektedir. Profesyonel ekip arkadaşlarımız hamam böceği türünü tespit ettikten sonra gerekli uygulamaları yapmaktadır.

Sıvı ilaçlama en çok kullanılan yöntemlerden biri olsa da ortam koşullarına ve haşerenin yoğunluğa bağlı olarak kokulu böcek ilaçlama yada kokusuz böcek ilaçlama yöntemleri bulunmaktadır. KONFOR İLAÇLAMA olarak Kalorifer Böceği İlaçlama 14 yıllık tecrübe Kalorifer Böceği  yaşam alanlarınızdan uzaklaştırmaktayız. korsan firmalar tarafından bilinçsizce yapılan ilaçlamalar etkili olmamakla birlikte zehirlenme vakaları olabilmektedir. Haşere ilaçlama firması seçerken mutlaka sağlık bakanlığı yetki belgelerine sahip firmaları tercih etmelisiniz. Kalorifer Böceği İlaçlama  hizmetimizden faydalanmak için iletişime geçip Garantili böcek ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.

Kalorifer Böceği Nasıl Çoğalır?

Dünya genelinde 4500 türü bulunan hamam böcekleri ülkemizde 23 tür bulunduğu bilinmektedir. Karbonifer döneminden günümüze yaklaşık 350 milyon yıl önce ortaya çıktığı bilinmektedir. Kutuplar dışında tüm dünyanın her yerine  farklı türleri görülmektedir. Ülkemizde konutlarda iş yerlerinde yaşam alanlarında en çok görülen ve sorun yaratan 4 türü bulunmaktadır.

Kalorifer Böceği yarı başkalaşım (hemimetabol ) göstermektedirler. Yarı başkalaşım nedir : yumurtadan çıkan nimf birey kanatları tam çıkmaz. Erginliğine ulaştığında kanatları oluşmaktadır yumurtadan çıkıp erginliğe ulaşma süresinde vücut üzerinde oluşan değişikliğe yarı başkalaşım denir. Hamam böcekleri deri değiştirebilirler.

Yumurta – nimf  ve ergin dönemi olarak 3 yaşam evresine sahiptir.

Hamam Böceği Türleri

Ülkemizde 23 tür hamam böceğin var olduğu bilinmektedir. Ülkemizde halk sağlığı açısından yaygın bazı türler. Yaşam alanlarımızda en çok gördüğümüz 4 tür vardır

  • Amerikan hamam böceği
  • Doğu oriental hamam böceği ( Karafatma)
  • alman hamam böceği (kalorifer böceği)
  • kahve rengi şeritli hamam böceği

Hamam Böcekleri Nerelerde Saklanır?

Hamam böceklerin yaşam alanları genelde insanların ulaşamayacağı yerlerdir. Kapı pervazlarında çekmece menteşelerin iç kısmında fırınların motor kısımlarına buzdolap larının motor kısımlarına yerleşip yumurta paketleri bırakmaktadırlar. Türüne bağlı olarak nemli ılık yerlerini tercih ederken alman hamam böcekleri sıcak ve kuru yerleri tercih ederler.

hamam böceği türleri

Görünüm

Neye benziyorlar?

Alman hamamböceği resmi

  • Renk: Yetişkinler, başın hemen arkasındaki Kısımda iki siyah yatay şerit bulunan açık kahverengi veya ten rengi renklendirmeleriyle kolayca tanınırlar. Genç veya nimfler daha koyu, neredeyse siyah renktedir ve ayrıca başın arkasında siyah çizgiler bulunur.
  • Boyut: Yetişkinler 13-16 mm uzunluğa kadar büyümektedirler.
  • Kanatlar:  Yetişkin Alman hamamböceklerinin kanatları varken, nadiren uçarlar ve genellikle koşmayı tercih ederler.

Alman Hamam Böceği Yaşam Döngüsü

Kalorifer Böceği Başka bir diğer adı Alman hamam böceği olarak bilinen bu haşere, evler de bulunan en yaygın hamamböceği türlerinden biridir. Alman hamam böcekleri üç farklı yaşam evresinden geçer : yumurta, nimf  ve yetişkin. Sıcaklık, ortam koşulları gibi faktörlere bağlı olmasına rağmen, tüm yaşam döngüleri yaklaşık 100 gündür .

Hızlı üreme Potansiyeli

Alman hamam böcekleri sürekli ürerler . Bir dişi hamamböceği ömür boyu 400’e yakın yumurta üretebilir. Popülasyonları, en uygun koşullarda hızla büyür. Tipik gelişen bir popülasyon ortamında , yüzde 75 nimf ve yüzde 25 yetişkin hamamböceklerinden oluşur. Alman hamamböcekleri yumurta paketi  olarak bilinen bir yumurta kılıfında yumurta olarak başlarlar. Yumurta paketi içinde  yaklaşık 35 yumurta içerir ve rengi kahverengi tonlarındadır. Yumurta paketi  yaklaşık 7 mm uzunluğunda ve 2 mm genişliğindedir. Çok dayanıklıdırlar ve zorlu koşullarda dayanabilirler. Hatta kullanılan kimyasal ilaçlar bu yumurta paketlerine herhangi bir zarar verememektedir. Alman hamam böceği nimfleri  kanatsızdır ve üreme yeteneğine sahip değildir. Nimfler altı ila yedi kez deri değiştirir ve ortam  koşullarına bağlı olarak  20-30 gün içinde tamamen gelişebilirler. Alman hamam böcekleri yaklaşık 15 mm uzunluğundadır ve kanatlıdır. Yetişkin Alman hamamböcekleri, gündüzleri saklanan ve geceleri ortaya çıkan gece böcekleridir. Tam gelişmiş kanatlarına rağmen, Alman hamamböcekleri çok nadiren uçarlar .