Pire İlaçlama

Diğer böceklerden farklı olarak vücutları yanlardan basık olan ve iyi sıçrama yeteneğine sahip bu haşereler dünya üzerinde değişik hastalıkların vektörü olarak bilinmektedirler. Özellikle konutlar çevresinde çok görülen bazı pire türlerini tanıtmaya ve mücadele konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Pire türleri

Pireler böcekler grubu içerisinde siphonaptera grubu içerisinde yer almaktadırlar. Dünya genelinde yaklaşık 2500 pire türü bulunmaktadır.  Türkiye 84 tür ve 32 alt türü bulunmaktadır. İnsanlara en çok saldıran pire türleri

  • İnsan piresi ( pulex irritans)
  • Köpek pire ( ctenocephalides felis )
  • Kedi piresi ( Ctenocephalides canis )
  • Kuzey sıçan piresi (Nosopsyllus fascitus)
  • Doğu sıçan piresi ( Xenopsylla cheopis)

Pirelerin Taşıdıkları  Hastalıklar

Diğer böceklerden farklı olarak vücutları iki yandan basık şekilde olup 1,5mm ile 4 mm vücut uzunluğuna sahiptirler. Pireler insan ve hayvan sağlığı üzerinde risk oluşturabilecek bir çok patojenik (hastalık yapıcı organizmalar ) taşımaktadırlar.

PİRELERİN TAŞIDIĞI HASTALIKLAR

  • VEBA
  • MURİN TİFÜS (ENDEMİK TİFÜS )
  • EPİDEMİK TİFÜS
  • PİRE KAYNAKLI BENEKLİ ATEŞ

Hayvanlar sağlığı üzerinde deride kaşıntı kıl ve tüy dökülmesi vb. hayvan hastalıklarına da vektörlük yaparlar.

Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Öncellikle  pire türü tespit edildikten sonra alan büyüklüğüne göre teçhizatlar hazırlanıp  pire türüne bağlı olarak ilaçlar hazırlanıp mücadele edilir. Genellikle püskürtme veya soğuk sisleme yöntemi kullanılır. En çok kullanılan püskürtme yöntemi ile ortamdaki tüm pireler kullanılan ilacın etkisi ile ani ölümler ile pire sıkıntısı son bulur. Pire ilaçlamaları genellikle 2 Uygulama yapılmalıdır. Daha sonra yumurtadan çıkan pireler olduğu için ikinci ilaçlama gerekmektedir.  Pire ilaçlamalarda vakit kaybedilmemeli. Pire sorunlarınız için bizimle iletişime geçip pire ilaçlama hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Pireler

%95 i memelilerden ( insan , kedii , köpek ,sıçan, fare , yarasa vb. canlılardan kan emer

% 5 i kuşlar üzerinde parazit olarak yaşama devam ederler. Hem dişi hem de erkek pireler kan emerler.

Küçük hayvanlar üzerinde fazla bulunduklarında kan kaybına ve anemiye sebep olmaktadırlar.

Pirelerin Yaşam Döngüsü

Yumurta evresi ile başlar 3 larva dönemi geçirip pupa evresi geçirip son ergin evresi olarak tamamlamaktadır.

Pire yumurtaları 1 ile 12 gün içerisinde açılmaktadır. Ortalama 3 hafta içerisinde kan emme evresine geçmektedirler. Pire larvaları çevre koşullarına ve ilaçlara karşı dayanıklı olup etkilenmezler.

Pire Mücadelesi Nasıl Yapılır?

Temizlik mücadele konusunda büyük öneme sahiptir. Kedi köpek barınakları temiz tutulmalıdır.

Kemirgen mücadelesi : ortamda fare ve kemirgenlerin barınma alanlarının temizlenmesi gerekmektedir. Pireler genellikle kemirgen fareler üzerinde kan emerek yaşamlarını devam ettirmektedirler.

Halı döşeme temizliği yüksek vakumlu cihazlarla düzenli bir şekilde temizlenmesi pire larvaları mücadelesinde büyük öneme sahiptir. Pireler genellikle yumurtalarını tüylü yapılara halı ve döşemelerin dip kısımlarına bırakmaktadırlar.

Repellent (kovucu ) ürünlerin kullanımı

Cilt üzerine püskürtülen DEET gibi bazı spreyler pirelere karşı etkili koruma sağlar.