su deposu temizliği

Su Deposu Temizliği

Su Deposu Temizliği

Su depoları aniden suyun kesilebilme ihtimaline karşı, şehir hayatının içinde de yerini almış, kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bununla birlikte çeşitliliği de çoğalmıştır. Büyük binalarda, okullarda, hastanelerde, otellerde ve daha birçok alanda kullanılır. Genellikle çatıda veya bahçelerde bulunan su depoları, suyun kesilmesi ile devreye girerek otomatik olarak tüketilmeye başlar.

Kullanılacak olan su deposunun seçimi için, belirleyici bazı faktörler vardır. Bunlar, deponun kullanım amacı ve konulacağı yerdir. Örneğin içme suyu olarak kullanılacak su deposu ile, diğer amaçlarla kullanılacak su deposunun yapıları birbirinden farklı olmalıdır.

Su depolarının yapı malzemesi sağlığa zararlı olmayan maddelerden yapılmalı ve kesinlikle suda çözülmemelidir.

Bir diğer konu, su depolarının temizliği konusudur. Zaman içerisinde kirlenen deponun temizliği yapılmazsa, kullanılacak olan suyun kirlenmesine ve çeşitli salgın hastalıkların meydana gelmesine sebep olur.

Su deposu temizliği konusunda, bu işte uzmanlaşmış ekiplerden destek almak sağlıklı bir tercih olacaktır.

Su deposu temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunun başında da kullanılacak temizlik malzemeleri gelmektedir. Su deposu temizliğinde, asitli temizlik malzemelerinin kullanımından kaçınmalıdır çünkü bu deponun aşınmasına ve delinmesine sebep olabilir.

Su deposu temizliğine başlamadan önce, bir süre deponun havalandırılması ve aydınlatılması gerekir.

Su deposu temizliği yapılacağı zaman, deponun içindeki tüm suyun boşaltılmasına dikkat edilmelidir. Suyun tahliye edilmesi için, dalgıç pompaları kullanılır.

Depo, dibinde kalan çamur veya tortu gibi yabancı maddelerden tamamen arındırılmalıdır. Bu işlemler yapılırken de bone, hijyenik giysiler, galoş gibi teknik ekipmanlar kullanılmalıdır.

Depoların kirlilik durumuna uygun temizlik maddeleri kullanılarak bir süre bekletilir ve bol su uygulayarak durulanır. Daha sonra yine uygun çözeltiler ile deponun tüm katmanlarının dezenfeksiyonu sağlanır.

Bu işlemler bittikten sonra, depo yine bol su ile durulanır.

Deponun dezenfeksiyonu tamamlandıktan sonra içi su ile doldurulur ve uygun miktarda klor atılarak su deposu temizleme işlemi sonlandırılır.

Su deposu temizliği uygulamalarında tüm koşullara dikkat edilmesi ve tüm iç düzeye tam bir dezenfeksiyon sağlanması, içinde kullanılacak temiz suyun usun süre steril halde saklı kalmasını sağlayacaktır.