tahta kurusu ilaçlama

TAHTA KURUSU İLAÇLAMA

Tahta kurusu halk arasında yatak böceği olarak adlandırılan bu türler özellikle insanların misafir olarak bulunabileceği otel odası pansiyon odası yurtlar misafirhaneler gibi ortamlarda gece saatlerinde insanlardan kan emerek vücutlarında izler bırakabilen haşere türüdür.

Yapılmış bilimsel araştırmalarda vektör potansiyellerinin şuana kadar belirgin olmadığı ancak ileriki yıllarda yapılacak çalışmalarda bunun araştırmalarının devam edildiği görünmektedir. Bu haşereler Erginleri yanı sıra hem dişi hemde erkeği kan emmektedir. Yumurtadan çıkan nimfleri de (olgunlaşmamış) kan emmektedir. Sivri sinekler ve Yakarcalarda sadece ergin dişiler kan emerken Tahta kuruların Hem dişisi hem erkeği kan emmektedir.

 

TAHTA KURUSU TÜRLERİ

 

Tahta kuruların en çok bilinen türler arasında

Cimex lectularius ( Dünya Genelinde )

Cimex hemipterus ( Tropikal bölgelerde )

En çok görülen türler arasında yer almaktadır. Kanatsız Oval vücutlu küçük başlı ve gelişmiş gözlere sahip bu haşerelerin vücut renkleri açık sarımsı ve kırmızı tonlarındadır. Kan emdikçe Vücutlar kahve rengine yakın olur. Tahta kurusu 3 yaşam döngüsüne sahiptirler. Hemimetabol böcektir Yarı başkalaşım göstermektedir. Yumurta Nimf Ve Ergin olarak olmak 3 yaşam evresi bulunmaktadır. Yumurtaları 13 C altında ve 37 C üzerinde açılmaz. Tahta kurusu boyları 2 mm ile 4 mm arasında değişmekte. Tahta kuruları hiç beslenmeden 550 güne kadar yaşayabilirler.Öm Ömürleri Boyunda 500 den fazla yumurta bırakabilirler. Her gün 1 ile 5 Yumurta bıraktığı bilinmektedir.

 

TAHTA KURUSU İLAÇLAMA NASIL YAPILIR ?

 

Isıl işlem uygulama : Tahta kuruları ve benzeri bazı zararlılar en az 48 Saat 50 ile 60 derece sıcaklığa maruz kaldıklarında vücut yapıları zarar görmekte ve su kaybından dolayı ölmektedir.

SIVI İLAÇLAMA : tahta kurularının barınabileceği saklanabileceği tüm alanlar tüm detayları incelendikten sonra  Çevre ve insan sağlığı üzerinde sakıncası olmayan kimyasal ilaçlar ile tüm alanlar detaylı bir şekilde ilaçlanması gerekmektedir. Sıvı ilaçlama yapıldıktan sonra ortam 1 kaç saat havalandırma yapıldıktan sonra kullanıma açılabilir.

KONFOR İLAÇLAMA 15 yıllık tecrübe ve profesyonel ekibimiz ile tahta kurusu ilaçlama hizmetimizden faydalanmak için iletişime geçebilirsiniz.